,,Myśląc o przyszłości swojego narodu, trzeba się oprzeć o jego groby.”

Tablica, którą mijacie codziennie, wchodząc dla szkoły poświęcona jest harcerce Marii Teresie Bartnik ps. Diana. Pojawiła się na murze naszej szkoły w marcu 2010 roku. Jej uroczyste odsłonięcie nastąpiło 10 marca 2010 roku i dokonał go brat Diany, kpt. Wojska Polskiego w stanie spoczynku Jerzy Bartnik ps. Magik najmłodszy kawaler Krzyża Virtuti Militari.

Maria Teresa Bartnik ps. Diana urodziła się tu, na naszej ziemi – w Wołominie 10 marca 1931 roku. Wychowana została w patriotycznym domu rodzinnym, w duchu braterstwa i miłości do ojczyzny. Chociaż z powodu niespotykanej urody nazywana była lalką, to nie było w niej nic z kruchej i bezwolnej marionetki. Była odważna i zdeterminowana w walce o wolność zniewolonej ojczyzny. I chociaż miała tylko 13 lat nie zawahała się obciąć dziecinne warkocze i stanąć 1 sierpnia 1944 w obronie zaszczepionych jej w domu rodzinnym wartości.

5 października 2010 roku goszczący w szkole brat harcerki Teresy Bartnik kpt. Wojska Polskiego w stanie spoczynku Jerzy Bartnik, wypowiedział piękne i wzruszające słowa o siostrze, które  na zawsze pozostaną w naszych sercach; ,,Moja siostra – mówił – była bardzo ładną i odważną łączniczką. Jej patriotyzm i umiłowanie ojczyzny zasługuje na uznanie i szacunek i szczególną pamięć”. Kapitan Jerzy Bartnik zmarł w grudniu 2011 roku, a my pamiętamy i pamiętać będziemy, ponieważ wpisują się w historię naszej szkoły, ale przede wszystkim w historię naszej małej ojczyzny, która jest tak bliska i droga.

Skip to content